Kiraz Ağacı Çinko Noksanlığı Eksikliği :Kiraz ağacının yapraklarında  çinko azalması, eksilmesi, çinko noksanlığı nasıl giderilir, ne tür hangi gübreler  ile çinko eksikliği tedavi edilir. Kiraz ağacının  verimi artırılır.

Üreticilerimiz gübrelemeyi dengesiz yaptıklarından dolayı çoğunlukla topraklarda çinko miktarı yeterli düzeyde olmasına rağmen yüksek pH ve toprağın fiziki yapısının bozuk olmasından dolayı bitkiler çinkoyu alamazlar. Böyle durumlarda Rekor Gelişim Toprak düzenleyici kullanarak sorunlarınızı anında çözebilirsiniz. Ancak yapılan toprak analizi sonucunda eğer çinko miktarı yeterli gözükmüyorsa elbetteki çinko içerikli gübreler vermek şarttır. Yine toprak formunun bozuk olmasından dolayı kolay yıkanabilen toprak yapılarında diğer bütün mineraller nasıl eksikse yine çinkoda eksik çıkacaktır. Yüksek miktarda fosfat minereli toprakta çinkoyu bağlayıp bitkilerin yapraklarında çinko eksikliği oluşturur.
Kiraz ağaçlarına Yine dengesizce verilen fazla miktarda organik madde uygulanmasının ardından bitkilerde çinko noksanlığı görülebilir. Bunun nedeni organik maddenin çinkoyu bağlayarak bitki köklerince alınmasını güçleştirmesidir. Yine iyi bir toprak düzenleyici kullanarak verilen organik maddenin toprakta yararlı hale geçmesi sağlanır.
Toprağın ıslaklık nedeniyle veya ağır tekstürlu olması nedeniyle yetersiz havalanması, düşük sıcaklık, su yetersizliği gibi faktörler de çinkonun hareket kabiliyetini olumsuz etkileyerek, çinko noksanlığı yaratırlar. Toprağı en iyi havanlandıran toprak düzenleyici Rekor Gelişim dir. Yine Rekor Gelişim kullanılan topraklarda bu sebepten dolayı çinko noksanlığı eksikliği gibi ciddi sorunlar yaşanmaz ve yaprak ölümüne kadar giden kötü sonuçlara maruz kalınmaz.
Sayılan tüm bu nedenlerden ötürü, birçok durumda çinko noksanlığının önüne geçilmesi çok zor gibi gözükse de Rekor Gelişim artık bu sorunu sorun olmaktan çıkarmıştır. Kiraz ağacında, kiraz  yapraklarında  çinko noksanlığı belirtileri yapraklarda damarlar arasında kloroz şeklinde ortaya çıkar. Yapraklarda damarlar yeşil kalırken, damarlar arasında renk açık yeşil, sarı ve hatta beyaza döner. Çinkonun bitki bünyesinde hareket kabiliyeti iyi olmadığından, noksanlık halinde yaşlı yapraklardan yeni oluşan yapraklara çinko taşınamaz. Bu nedenle de noksanlık belirtileri kiraz ağacının genç yapraklarda kendini belli ederek bitkilerde bariz gelişim sorunları oluşturur. Kesinlikle tedavi edilmesi gerekli bir durumdur.

Kiraz Ağacı Hastalıkları :

/ / / /

Comments are closed.