KİRAZ AĞACI HANGİ İKLİMDE VE TOPRAK ÇEŞİDİNDE YETİŞEBİLİR :

Kiraz ağaçları sıcak bir büyüme sezonu, kış mevsiminde belli bir süre dinlenme yağmursuz bir çiçeklenme ve hasat dönemini severler .Çiçeklenme süresince yağan yağmurlar ise bir çok çeşitte meyve çatlamasına neden olmaktadır. Kiraz ılıman iklim meyve türleri arasında soğuklama ihtiyacı bakımından orta sıralarda yer almaktadır .soğuklama isteği çeşitler arasında fark olmakla birlikte 1000-1700 saat arasında değişmektedir. Bu ihtiyacı karşılanmaz ise düzensiz çiçeklenme ve çiçek silkmeleri görülür. Kış soğuklarının -20C’nin altına düştüğü yerlerde  kiraz yetiştiriciliği önerilmemektedir. Aşırı  yaz sıcakları da çift pistil  oluşumunu dolayısıyla ikiz meyveyi teşvik ettiği için istenmemektedir. Tabi drenajı iyi donlardan ari ve kuzey rüzgarlarına açık olmayan yerler kiraz yetiştiriciliği için çok uygundur. Kirazlar  rakımı yüksek yerleri daha çok isterler. Kirazlar daha erken çiçeklendiklerinden  böyle yerlerde  ilk baharın  geç donları tehlikesiyle  karşı karşıya  kalma olasılığı daha azdır.

İyi direne edilmiş, derin, çok verimli, havalandırmaya  elverişli ve yaz ayları devamlı sulanabilen topraklar kiraz yetiştiriciliği için uygundur. Kötü toprak drenajlarında ağaç zayıf gelişir, seyrek meyve dalları meydana getirir, meyveler irileşmez ve olgunlaşmadan dökülür. Gelişme, meyve iriliği ve meyve dökümlerinin önlenmesi bakımından  kirazlar yaz ayları düzenli su isterler. Kuru topraklarda meyve küçük kalır, seyrek meyve dalları  meydana getirir ve meyvenin kabuk ile çekirdek oranı artar. Ağır ve suyu direne edilmemiş topraklarda ağaçlar  zayıf gelişir, meyve dalları seyrek kalır, meyveler irileşmez ve olgunlaşmadan dökülür.

Kiraz Ağaçlarını Yaprak Sararmasından, kurumaktan, dip Kurtlarından Kurtaranların Tavsiye videoları

Kiraz Nasıl Daha İyi Yetiştirilir Videoları

Kiraz Dışındaki ağaçlarını Kurumaktan Kurtaranların Önemli Tavsiyeleri

Kiraz Ağacı Dışındaki ağaçların Bakım videoları

Kiraz Ağacı ile  ilgili her  konuda sizlere  yardıma  hazırız. Aşağıdaki iletişim formundan  yada telefonlardan bizlere istediğiniz zaman  ulaşabilirsiniz. Kiraz Yetiştiriciliğinin olmazsa  olmazı olan Rekor Gelişimden  1 adet  dahi siparişinizin olması halinde, gerek bayilerimiz tarafından gerekse fabrikadan en kısa süre içerisinde siparişiniz teslim edilir. Kargo ile gönderilecek siparişlerde ise Yurtiçi kargonun gittiği her  yere sipariş alıyoruz. 

Rekor Gelişim : Tel : +902323642222  E-mail : rekorgelisim@gmail.com    Web: www.rekorgubre.com.tr

Related Posts

/ / / / / /

Comments are closed.